سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
تاریخچه عدد صفر نويسنده: زهرا حرفتی - ٢۸ تیر ۱۳٩٢

یکی از معمول­ترین سئوال­هایی که مطرح می­شود این است که: چه کسی صفر را کشف کرد؟ البته برای جواب دادن به این سئوال به­دنبال این نیستیم که بگوییم شخص خاصی صفر را ابداع و دیگران از آن زمان به بعد از آن استفاده می­کردند.

 اولین نکته شایان ذکر در مورد عدد صفر این است که این عدد دو کاربرد دارد که هر دو بسیار مهم تلقی می­شود یکی از کاربردهای عدد صفر این است که به­عنوان نشانه­ای برای جای خالی در دستگاه اعداد (جدول ارزش مکانی اعداد) بکار می­رود. بنابراین در عددی مانند 2106 عدد صفر استفاده شده تا جایگاه اعداد در جدول مشخص شود که به­طور قطع این عدد با عدد 216 کاملاً متفاوت است. دومین کاربرد صفر این است که خودش به­عنوان عدد به­کار می­رود که ما به شکل عدد صفر از آن استفاده می­کنیم.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

من به آمار زمین مشکوکم -سهراب سپهری نويسنده: زهرا حرفتی - ٢٥ تیر ۱۳٩٢

من به آمار زمین مشکوکم
اگر این سطح پر از آدم هاست
پس چرا این همه دل ها تنهاست؟
بیخودی میگویند هیچ کس تنها نیست، چه کسی تنها نیست؟
همه از هم دورند ...
همه در جمع ولی تنهایند ...
من که در تردیدم، تو چطور؟


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

سالنامه آماری استان نويسنده: زهرا حرفتی - ٢۳ تیر ۱۳٩٢

سالنامه آماری استان کتابی است مشابه سالنامه آماری کشور که توسط معاونت آمار و اطلاعات استانداری های کشور چاپ می شود. در این کتاب اطلاعات مروبط به شهرستان ها و بخش ها و شهر و دهستان و آبادی های هر استان چاپ می شود. برای تهیه این کتاب باید به استانداری ها مراجعه شود. در ضمن فایلهای الکترونیکی این کتاب در سایت مرکز آمار ایران موجود می باشد.

لينک      نظرات ()      

طبقه بندی جمعیتی آبادی ها نويسنده: زهرا حرفتی - ٢۳ تیر ۱۳٩٢

بر اساس نتایج سرشماری سال 1390، تعداد 61748 آبادی دارای سکنه در کشور وجود دارد. بیشتر آبادی ها جمعیتی بین 100 تا 500 نفرجمعیت دارند. همچنین 209 آبادی بالای 5000 نفر جمعیت دارند.

طبقه بندی جمعیتی آبادی ها

لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد