سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
سرشماری سال 1345 نويسنده: زهرا حرفتی - ٤ امرداد ۱۳٩٢

سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1345 با روش دوژور  انجام پذیرفت و در عملیات اجرایی جمعاً 11885 نفر مامور سرشماری و سرپرست واحدهای سرشماری شرکت داشتند. علت تقلیل تعداد ماموران سرشماری افزایش مدت سرشماری به 20 روز بود. عملیات اجرایی نیز طبق برنامه ی زمانی پیش بینی شده در تمام نقاط کشور اعم از شهری یا روستایی از روز هشتم آبانماه 1345 آغاز گردید و تا روز بیست و هفتم آبانماه همان سال طول کشید. در این سرشماری خانوار غیرساکن تعریف نشده بود، اما علاوه بر تقسیم جمعیت کشور به دو زیر جامعه ی شهری و روستایی آن دسته از ایلات و عشایر که اسکان نیافته بودند و در حالت چادرنشینی زندگی می کردند و نیز خانوارهای متحرکی که دارای اسکان ثابت نبودند نیز در هر کجا که دیده شدند مورد سرشماری قرار گرفتند.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

سرشماری سال 1335 نويسنده: زهرا حرفتی - ٤ امرداد ۱۳٩٢

دولت ایران در آبانماه سال 1335 (نوامبر 1956) اولین سرشماری عمومی خود را انجام داد. سرشماری در روز دهم آبان (اول نوامبر) شروع و تا روز 25 آبان (15 نوامبر) درکلیه نقاط کشور باتمام رسید. جمعا 26836 مأمور سرشمار و سرپرست مامورین درسرشماری شرکت کرده و ماموریت داشتند که بتمام خانوارهای کشور مراجعه و اطلاعات مورد لزوم را درباره هر فرد خانوار کسب نمایند.اغلب مأمورین سرشمار و سرپرست‌های آنان از معلمین مدارس و یا شاگردان کلاسهای متوسطه (کلاسهای یازده و دوازده) بودند.

در آبانماه 1335 جمعیت کل ایران 18954704 نفر بود که از این عده 9644944 نفر مرد و 9309760 نفر زن یا بعبارت دیگر 104 نفر مرد در مقابل هر 100 نفر زن قرار داشتند. جمعیت شهرنشین 5953563 نفر و جمعیت ده نشین 13001141 نفر بود که رقم اخیر شامل 243797 نفر قبایل مهاجر و یا افرادیکه اقامتگاه دائمی نداشتند نیز میشد. تراکم جمعیت برای کل ایران نزدیک به 12 نفر در هر کیلومتر مربع بود.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

تاریخچه سرشماری در ایران نويسنده: زهرا حرفتی - ۳ امرداد ۱۳٩٢
تا اواخر دوره قاجار تقریبا هیچ سرشماری رسمی ای در ایران انجام نشده بود.
 
 

بعد از انقلاب مشروطیت، در سال 1295 شمسی در کابینه اول وثوق الدوله ادار ه ای به نام ثبت احوال تاسیس شد و 2 سال بعد در کابینه دوم وثو ق الدوله،اداره مذکور رسما تحت نظر وزارت داخله (وزارت کشور فعلی ) تشکیل شد. در همان سال رئیس الوزرا
و اعضای دولت جزو اولین افرادی بودند که به این اداره رفته و احوالات شخصی خود را ثبت و علاوه برنام کوچک، تقاضای نام خانوادگی برای خود کردند.بعد از آنها بتدریج مردم تهران داوطلبانه به اداره ثبت مراجعه و برای خود نام فامیلی انتخاب کردند.
اصطلاحات و لغات معمول آن دوره مانند سجل که از اصطلاحات ترکیه « ورقه هویت » اقتباس شده بود، تدریجا به فارسی تبدیل شد و  یادداشت وقایع چهارگانه ولادت، فوت، ازدواج و طلاق در آنها ثبت می شد. اداره ثبت احوال از اولین ارکان نظام آماری کشور به سبک جدید به شمار می رود.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

معرفی انجمن آمار ایران نويسنده: زهرا حرفتی - ۳ امرداد ۱۳٩٢

انجمن آمار ایران در سال 1372 با هدف گسترش فعالیت‌های آماری در زمینه‌های علمی، پژوهشی، آموزشی و خدماتی تشکیل شده است. برخی فعالیت های آن عبارتند از:

 • برگزاری  کنفرانس‌های دوسالانه آمار کشور

 •  برگزاری سمینارهای احتمال و فرآیندهای تصادفی

 •  برگزاری سمینارهای دانشجویی آمار

 •  برگزاری مسابقات دانشجویی آمار

 •  برگزاری کارگاه‌های آموزشی

 •  مشارکت در برگزاری المپیادهای آماری

 •  مشارکت در تهیه‌ی برنامه‌های آموزشی

 •  ارائه مشاوره های آماری

 •  تلاش در جهت راه‌اندازی سازمان نظام آمارشناسی کشور

 •  تلاش در جهت توسعه شغلی دانش آموختگان آمار

 •  فعالیت در جهت گسترش تحقیقات آماری

 •  تلاش در جهت توسعه فرهنگ آماری

 برای آشنایی بیشتر با فعالیت های انجمن آمار به سایت آن سر بزنید.

لينک      نظرات ()      

سال جهانی آمار نويسنده: زهرا حرفتی - ٢ امرداد ۱۳٩٢

سال ۲۰۱۳ برای بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدیر از سهم علوم آماری در توسعه‌ی جوامع، سال جهانی آمار نام گرفته است. بیش از ۱۴۰۰ سازمان و نهاد بین‌المللی دست‌اندرکار آمار از این موضوع حمایت کرده‌اند.در این سال از همه‌ی دولت‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌ها در سراسر دنیا خواسته شده به‌منظور نشان دادن اهمیت علم آمار و کاربردهای آن در گستره‌های علمی، کار و کسب، حکومت، رسانه‌ها، سیاست‌گذاری و جامعه، فعالیت‌هایی را انجام دهند و آن‌ها را در وب‌گاه بزرگداشت سال جهانی آمار به‌نشانی http://www.statistics2013.org ارائه نمایند. تا کنون بیش از ۲۰۳۵ سازمان در ۱۲۴ کشور مشارکت خود را در بزرگداشت سال جهانی آمار از طریق وب‌گاه آن اعلام کرده‌اند. به‌تمامی مدیران گروه‌ها و سازمان‌های آماری کشور‌ها توصیه شده تا با ورود به این وب‌گاه و ارائه‌ی فعالیت‌های خود در آن، در بزرگداشت سال جهانی آمار مشارکت داشته باشند.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

نشریات مرکز آمار نويسنده: زهرا حرفتی - ٢ امرداد ۱۳٩٢

برای دستیابی به متن نشریات مرکز آمار ایران می توان به پایگاه نشریات مرکز آمار ایران مراجعه کرد. این پایگاه متن تمام  نتایج سرشماری های و طرح های مرکز آمار ایران را به فرمت html ارائه می کند. البته نشریات جدید مر کز آمار از طریق کتابخانه دیجیتال قابل دسترسی می باشد. برای ورود به پایگاه نشریات از لینک زیر را کلیک نمایید. بعد از ورود به صفحه اول فهرست نشریات را کلیک نمایید.

لينک      نظرات ()      

اولین سرشماری در کشور سوئد نويسنده: زهرا حرفتی - ٢ امرداد ۱۳٩٢

تعداد جمعیت از دیرباز مورد توجه انسان بوده است و در ادوار گوناگون به رو شهای مختلف مورد سنجش قرار گرفته است. سابقه سرشماری جمعیت در جهان به 3800 سال قبل از میلاد برمیگردد و ابتدا در سطحی بسیار محدود نیازهای اطلاعاتی بشر را تامین می کرده است. مطالعه اسناد و مدارک تاریخی نشان می دهد، کشورهای مصر، چین و بابل به ترتیب، حدود سال های 2500 و 3000 و 3800 قبل از میلاد به سرشماری نفوس اقدام نموده اند در این سرشماری ها ، عموماً اطلاعاتی نظیر جنس، سن، شغل و مالکیت افراد جمع آوری شده است. سرشماری قوم یهود هنگام مهاجرت از مصر، سرشماری های متعدد یونان و امپراطوری رم باستان و سرشماری هایی که در برخی از کشورها در قرون وسطی انجام شده و ویژگی های طبقات مختلف شامل طبقه اشراف و پیشوایان مذهبی را به دست می داده است و ... از سابقه سرشماری ها قابل ذکرند. اولین سرشماری جهان، به روش نوین در سال 1794 در کشور سوئد انجام شده است و بعد از آن کشورهای دیگر نیز به شمارش افراد جامعه خود به روش مذکور پرداختند.

لينک      نظرات ()      

همایش تحلیل یافته های سرشماری نويسنده: زهرا حرفتی - ۱ امرداد ۱۳٩٢

همایش تحلیل یافته های سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1390 در تاریخ 5 و 6 آذرماه 1392 برگزار می گردد. جهت ملاحظه اطلاعات کامل اینجا را کلیک کنید.

لينک      نظرات ()      

موزه آمار نويسنده: زهرا حرفتی - ۱ امرداد ۱۳٩٢

موزه آمار با همکاری روابط عمومی مرکز آمار و برخی بازنشستگان مرکز آمار با جمع آوری کتب، مدارک قدیمی، عکس ها و ابزارهای مورد استفاده در طرح ها و سرشماری های گذشته در محل مرکز آمار ایران راه اندازی و توسط رئیس مرکز آمار ایران افتتاح گردیده است. علاقه مندان می توانند با هماهنگی دفتر روابط عمومی مرکز آمار از این موزه بازدید کنند.

لينک      نظرات ()      

انتشار کتاب نتایج تفصیلی سرشماری 1390 نويسنده: زهرا حرفتی - ۱ امرداد ۱۳٩٢

نتایج سرشماری1390

نتایج تفصیلی سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1390 در سطح کل کشور منتشر شده است. قیمت این کتاب 20000 تومان می باشد. همچنین لوح فشرده این کتاب به قیمت 3000 تومان توسط مرکز آمار ایران منتشر شده است. خرید این کتاب و لوح فشرده از طریق فروشگاه مجازی مرکز آمار امکانپذیر است.

لینک خرید کتاب

لینک خرید لوح فشرده

لينک      نظرات ()      

طبقه بندی جمعیتی شهرها در سال 1390 نويسنده: زهرا حرفتی - ٢٩ تیر ۱۳٩٢

بر اساس نتایج سرشماری 1390، تعداد 29 شهر کشور جمعیتی بالاتر از 250 هزار نفر جمعیت دارند. همچنین 371 شهر کشور زیر 5000 نفر جمعیت دارند.

طبقه بندی جمعیتی شهرهای کشور

لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد