سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
جمعیت شناسی نويسنده: زهرا حرفتی - ۱ شهریور ۱۳٩٢

جمعیت‌شناسی مطالعهٔ آماری جمعیت‌ها است. در این دانش تراکم، توزیع و دیگر آمارهای مهم (مانند تولد، ازدواج مرگ و ...) بررسی می‌شوند. بخش‌هایی از این دانش که امروزه اهمیت بسیاری یافته‌اند عبارتند از انفجار جمعیت، رابطهٔ بین جمعیت و توسعهٔ اقتصادی، اثر تنظیم خانواده، تراکم شهرها، مهاجرت‌های غیرقانونی و غیره.

افزون بر این‌ها این به مطالعهٔ اندازه، ساختار و توزیع جمعیتها و تغییرات آن‌ها در پاسخ به تولد، مرگ، مهاجرت، و سال‌خوردگی می‌پردازد.

 


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

تمدید شرکت در مسابقه‌ شعار نويسنده: زهرا حرفتی - ۱ شهریور ۱۳٩٢

مهلت شرکت در مسابقه‌ی شعار برتر سال جهانی آمار تا پایان شهریور ماه تمدید شد. برای شرکت در این مسابقه، می‌توانید شعار پیشنهادی خود را به‌همراه نام، نام خانوادگی و شماره‌ی ملی به رایانامه‌ی دبیرخانه‌ی ستاد به‌نشانی stat2013@srtc.ac.ir ارسال نمایید.

شایان ذکر است که ستاد ملی سال جهانی آمار برای ۱۰ شعار برتر جایزه‌ای معادل ۲ میلیون ریال اهدا خواهد نمود.

لينک      نظرات ()      

زنگ سرشماری در مدارس نويسنده: زهرا حرفتی - ۳٠ امرداد ۱۳٩٢

در سایت مرکز آمار ایران در بخش سرشماری 1390 گزینه ای به نام زنگ سرشماری وجود داردکه به زبان ساده و با فایلهای تصویری با فرمت فلش سرشماری را به کودکان آموزش می دهد.

همچنین در سال 1390 در مدارس همزمان با شروع سرشماری برای اشنایی دانش آموزان به صورت نمادین زنگ نمادین نواخته شد.

لينک      نظرات ()      

مامور سرشماری نويسنده: زهرا حرفتی - ٢٩ امرداد ۱۳٩٢

مامور سرشماری کسی است که پس از طی دوره اموزشی با نحوه آمارگیری و پرکردن فرمهای سرشماری آشنا می شود. معمولا حداقل مدرک تحصیلی برای انجام این کار دیپلم می باشد. مامور سرشماری وظیفه مهم و سنگینی در جمع اوری اطلاعات از افراد و خانوارها دارد، بنابراین باید کارش را در نهایت دقت و حوصله انجام دهد تا حدالامکان اطلاعات جمع آوری شده از کیفیت و صحت برخوار دار باشد. مامور سرشماری زمان مراجعه به در منازل باید حتما کارت شناسایی خود را ارائه دهد تا اعتماد خانوار ها جلب شده و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار او قرار دهند.

مامور سرشماری

لينک      نظرات ()      

آمار در قرآن نويسنده: زهرا حرفتی - ٢٩ امرداد ۱۳٩٢

آیات 12 سوره یس و 94 مریم به آمار و شمارش اشاره می کنند.

«اِنّا نَحنُ نُحیِ المَوتَی وَ نَکتُبُ مَا قَدَّمُوا وَ اثارَهُم وَ کُلُّ شَیءٍ اَحصَیناهُ فِی اِمامٍ مُبِینٍ»

ما مردگان را زنده می گردانیم و آنچه را از پیش فرستاده اند و تمام آثار وجودی آنها را می نویسیم! و همه چیز را در کتاب (لوح محفوظ) آشکار کننده ای به شمار آورده ایم.

سوره مبارکه یس- آیه ۱۲ 

«لَقَد اَحصهُم وَ عَدَّهُم عَدّاً» 

او به شماره همه موجودات آگاه است.

سوره مبارکه مریم-آیه 94

لينک      نظرات ()      

تعداد خانه های آپارتمانی در کشور نويسنده: زهرا حرفتی - ٢۸ امرداد ۱۳٩٢

در آبان 1390 ، تعداد 19954708 واحد مسکونی معمولی در کشور وجود داشته است که 31.8 درصد آن واحدهای مسکونی آپارتمانی و 68/2 درصد واحدهای مسکونی غیر آپارتمانی است. نمودار نوع واحد مسکونی

لينک      نظرات ()      

آمار اشتغال در بخش خدمات نويسنده: زهرا حرفتی - ٢۸ امرداد ۱۳٩٢

شاغلان در بخش خدمات

لينک      نظرات ()      

آمار اشتغال در بخش کشاورزی نويسنده: زهرا حرفتی - ٢۸ امرداد ۱۳٩٢

گروههای عمده فعالیت عبارتند از کشاورزی، صنعت و خدمات. جدول زیر آمار شاغلان کشور را در بخش کشاورزی نشان می دهد.

شاغلان بخش کشاورزی

منبع: کتاب شاخص‌های بازار کار در ایران 1391-1384 

لينک      نظرات ()      

آمار اشتغال در بخش صنعت نويسنده: زهرا حرفتی - ٢۸ امرداد ۱۳٩٢

شاغلان بخش صنعت

لينک      نظرات ()      

قیمت املاک در تهران زمستان 1391 نويسنده: زهرا حرفتی - ٢۸ امرداد ۱۳٩٢

 متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی در شهر تهران 39043 هزار ریال بوده است.

 در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیش ترین متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده د ر حدود 78614 هزار ریال در منطقه 1 و کمترین آن در حدود 18529 هزار ریال در منطقه 18 بوده است.

 در میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیش ترین متوسط قیمت فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان های مسکونی کلنگی معامله شده در حدود 92369 هزار ریال در منطقه 3 و کمترین آن در حدود 15971 هزار ریال در منطقه 20 بوده است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان های مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 56597 هزار ریال بوده است.

منبع: کتاب اطلاعات قیمت و اجاره مسکن در شهر تهران - زمستان 1391

لينک      نظرات ()      

بیست شهر مقصد اصلی سفرهای داخلی نويسنده: زهرا حرفتی - ٢۸ امرداد ۱۳٩٢

در تابستان 1391 بیست شهر زیر به ترتیب مقصد اصلی گردشگران سفرهای داخلی بوده اند. مشهد -تهران- اصفهان- رشت- شیراز -قم -لاهیجان- قزوین -بندر انزلی- همدان- آستانه اشرفیه- کرج -ساری -بابلسر -کرمانشاه- کرمان- اراک- اردبیل- سرعین- تبریز

پنج شهر مثصد سفر تابستان 1391

لينک      نظرات ()      

آمار معلولیت نويسنده: زهرا حرفتی - ٢٧ امرداد ۱۳٩٢

 بیش از یک میلیارد فرد دارای معلولیت در جهان ندگی می کنند. در ایران تعداد افراد دارای معلولیت بر اساس سرشمای سال 1390 برابر با 1017659 نفر می باشد. در نمودار زیر نوع معلولیت مشخص شده است. که تعداد 637357 آن مرد (62 درصد) و 380302  (38 درصد) را زنان تشکیل می دهد.

معلولان سال 1390

لينک      نظرات ()      

Application تولید نقشه نويسنده: زهرا حرفتی - ٢٦ امرداد ۱۳٩٢
ارائه رایگان Application تولید نقشه های موضوعی استانی و مناطق شهرداری تهران
ارائه رایگان  Application   تولید نقشه های موضوعی استانی و مناطق شهرداری تهران

نقشه های موضوعی به لحاظ ارایه بیشترین اطلاعات در کمترین زمان و نمایش همسایگی داده های توصیفی مورد توجه بوده برای تهیه آن نرم افزارهای متعددی طراحی و ارایه شده است که از عمده مشکلات آنها مراحل نصب و آموزش ، صرف زمان زیادی برای کاربران به همراه دارد لذا برای ساده تر کردن دسترسی به تهیه نقشه های موضوعی با حداقل آموزش و بدون صرف وقت زیاد ، نرم افزار tm (thematic map)   تهیه گردید. نسخه tm5  بدون استان البرز  و نسخه tm590  با درج استان البرز تهیه شده است. در این نرم افزار تعداد طبقات رنگی در 4 طبقه بوده تا امکان تفکیک رنگ و چاپ براحتی انجام شود. برای استفاده این نرم افزار راهنمای آن نیز ارایه شده است . در خصوص بکارگیری نرم افزار tm590 کاربران می توانند با دفتر نقشه مرکز آمار ایران تماس گرفته و موارد پیشنهادی یا سوالات خود را مطرح نمایند. امید است این گام کوچک در مراحل بعدی توسط همکاران و عزیزان علاقمند تداوم داشته نسخه های دیگری ارایه شود.

Application تولید نقشه های موضوعی استانی و مناطق شهرداری تهران از طریق سامانه اطلاعات مکانی مرکز آمار ایران در قسمت فروش نقشه و محصولات در دسترس عموم می باشد.

لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد