سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
علت سرشماری در آبان ماه نويسنده: زهرا حرفتی - ۱۱ امرداد ۱۳٩٢

چرا معمولاً آبان‌ماه زمان شروع سرشماری عمومی نفوس و مسکن در ایران است؟


مطابق توصیه‌های سازمان ملل متحد، در انتخاب زمان سرشماری نکات زیر باید ملاحظه شود:

۱. انتخاب مناسب‌ترین مقطع زمانی در سال که در آن قابلیت اجرای آمارگیری به صورت هم‌زمان در تمام نقاط کشور وجود داشته باشد. در این رابطه شرایط آب و هوایی و فصلی اهمیت بسیاری دارد.گرما یا سرمای سخت بر عملیات میدانی و نحوه‌ی‌ اجرای وظایف آمارگیران و نظارت اثر می‌گذارد. لذا در کشورهایی که تنوع آب و هوایی دارند می‌باید مقطع زمانی مناسب از نظر اکثریت نقاط انتخاب شود.

۲. با توجه به آن که تحرکات جمعیتی از منابع عمده‌ی ایجاد خطا در پوشش سرشماری است لذا اگر تحرکات جمعیتی و مهاجرتی در برخی از مقاطع سال وجود دارد بهتر آن است که آمارگیری در هنگامی اجرا شود که اکثریت جمعیت در محل سکونت معمولی خود مستقر شده باشند.

۳. از آمارگیری در مقاطع زمانی تعطیلات و جشن‌ها، زیارت و روزه‌داری باید پرهیز کرد. با توجه به نکات فوق می‌توان گفت در ایران فصول زمستان و تابستان به دلیل شرایط آب و هوایی و فصول تابستان و بهار به لحاظ برخورد با تعطیلات و اعیاد و جابجایی‌های جمعیت زمان مناسبی برای اجرای سرشماری نیستند. فصل پاییز و خصوصاً ماه آبان به دلیل مناسب بودن شرایط جوی،‌ بازگشایی مدارس و پایان تعطیلات تابستانی و استقرار نسبی جمعیت به عنوان زمان مناسب در نظر گرفته شده است.همچنین‌در ایران ‌کوچ‌ پاییزه‌ ‌عشایری تا‌ ماه آبان به اتمام می‌رسد و بخش عمده‌ جمعیت کوچ‌نشین کشور نیز در مکان‌های خاص خود مستقر می‌شوند.

لينک      نظرات ()      

نتایج سرشماری سال 1277 نويسنده: زهرا حرفتی - ۱۱ امرداد ۱۳٩٢

در سال 1317 هجری قمری مصادف با سال 1277 شمسی در چهارمین سال سلطنت
مظفرالدین شاه قاجار آمارگیری از ابنیه تهران صورت گرفت. براساس نتایج سرشماری مزبور بناهای تهران در سال 1317 به شرح زیر بوده است:

بنا                                    تعداد  
خانه                              16275    
مسجد و مدرسه                 80               
کاروانسرا                           186
حمام عمومی                   1182
دکان                                9420
مدرسه دولتی                      2    
تکیه                                   43

باغ و باغچه                        15
مریضخانه                            2 
کارخانه                               6 
کلیسا                                 7        
سایر                                216

لينک      نظرات ()      

روش های سرشماری نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٠ امرداد ۱۳٩٢

شمارش جمعیت معمولاً بر مبنای دو روش دوژور (dejure) و یا دوفاکتو (defacto) صورت می‌گیرد و یا ترکیبی از هر دو روش انجام می شود. هر روش محاسن و معایب خاص خود را دارد. هر دو روش در حالت نظری (مشروط بر اینکه مهاجرت به داخل و یا به خارج از کشور وجود نداشته باشد) باید نتایج کلی یکسانی را در مورد جمعیت بدست دهند.

الف- روش دوفاکتو Defacto
"دوفاکتو" واژه ی فرانسوی و ترجمه لغوی آن در فارسی "موقتی و مشروط" می باشد. در اصطلاح جمعیت شناسی و سرشماری روش دوفاکتو سرشماری جمعیت حاضر ترجمه می شود. در روش دوفاکتو کلیه جمعیت حاضر در یک منطقه یا کشور شمارش می‌شوند (صرفنظر از تابعیت). در این روش تاکید بر محلی است که شخص در روز سرشماری در آن جا حاضر بوده است و " هر فرد به مکانی که شب پیش از سرشماری در آنجا خوابیده است منتسب می گردد" . نتیجه کاربرد این روش در سرشماری به دست آوردن حجم و توزیع جمعیت حاضر است. در روش دوفاکتو مدت زمان اجرای سرشماری کوتاه بوده و معمولا 2 روز می باشد. بدیهی است که با این مدت کم اجرای سرشماری هزینه های آن نیز پایین می باشد.

ب- روش دوژور Dejure


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

سرشماری عشایر کوچنده کشور نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٠ امرداد ۱۳٩٢

مطالعات مقدماتی به منظور تهیه طرح برای سرشماری اجتماعی اقتصادی عشایر کوچنده ایران، ازسال 1362 آغاز شد. بر مبنای مطالعات مزبور تصمیم گرفته شد که طرح در دو مرحله انجام شود. مرحله اول طرح با هدف شناسایی عشایر، در سال 1363 آزمایش شد و در سال 1364 به مرحله اجرا درآمد. در این مرحله، تمام ایلات و طایفه‌های مستقل در سطح کشور مورد جستجو و شناسایی قرار گرفتند. سپس به محل‌های استقرار ییلاقی تمام ایل‌ها و طوایف مستقل مراجعه شد و با همکاری افراد مطلع محلی، رده‌بندی (سازمان اجتماعی) هر ایل یا طایفه مستقل تحقیق و نمودار آن تا سطح کوچک‌ترین رده (غیرموقت‌) آن ایل یا طایفه مستقل رسم شد.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

فهرست انتشارات پژوهشکده آمار نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٠ امرداد ۱۳٩٢

پژوهشکده آمار سازمان تحقیقاتی وابسته به مرکز آمار می باشد که بخش وسیعی از طرحهای آماری مدون و مورد تایید مرکز دراین سازمان انجام شده و منتشر میگردد. این واحد تحقیقاتی همچنین دارای یک کتابخانه بزرگ تخصصی آماری است که هرساله مانند کتابخانه مرکز آمار مشارکت وسیع و قابل توجهی در نمایشگاه کتاب و اطلاع رسانی کتب و طرحهای تحقیقاتی انحام شده دراین سازمان دارد. علاقه مند ان می توانند با مشاهده فایل پیوست از طرحهای آماری و همچنین جدیدترین لیست نشریات و کتب این واحد تخصصی آماری با مراجعه به وب سایت و یا محل این سازمان از منابع موجود آن استفاده نمایند.

فهرست انتشارات پژوهشکده آمار

لينک      نظرات ()      

سرشماری سال 1390 نويسنده: زهرا حرفتی - ٩ امرداد ۱۳٩٢

سرشماری سال 1390 از دوم تا بیست و دوم آبان ماه با بسیج حدود ۱۱۴ هزار مأمور آمارگیر و نیروهای ستادی و پشتیبانی آموزش دیده در ۳۱ استان، ۱۱۳۹ شهر و ۹۶۵۴۹ آبادی کشور به اجرا درآمد.

طرح سرشماری ۱۳۹۰ با استفاده از آخرین دستاوردهای علمی و فنی و بهره گیری از تجارب بین المللی، آخرین استانداردها و توصیه های مراجع آماری بین المللی و حدود نیم قرن تجربه آمارگیری و شش دوره سرشماری توسط متخصصان مرکز آمار ایران طراحی شده است. در عملیات میدانی این سرشماری با استفاده از چهار فرم تفصیلی، اطلاعات ۶۰ قلم آماری درخصوص ویژگی های جمعیت و مسکن و ۷۷ قلم اطلاعاتی درخصوص ویژگی های آبادی های کشور به صورت تمام شماری گردآوری شده است.

لينک      نظرات ()      

چهاردهمین مسابقه دانشجویی آمار نويسنده: زهرا حرفتی - ۸ امرداد ۱۳٩٢

به مناسبت گرامی‌داشت سال جهانی آمار و در راستای برنامه ستاد جهانی سال آمار، چهاردهمین مسابقه دانشچویی آمار کشور توسط گروه آمار دانشگاه سیستان و بلوچستان و با همکاری انجمن آمار ایران در نوزدهم شهریورماه 1392 برگزار می شود.

جهت دانلود و مشاهده آگهی شماره یک اینجا را کلیک نمایید و جهت دانلود فرم ثبت نام لینک زیر را کلیک نمایید.
منبع: انجمن آمار ایران http://irstat.ir
لينک      نظرات ()      

معرفی بازار کار رشته آمار نويسنده: زهرا حرفتی - ۸ امرداد ۱۳٩٢

رشته آمار روش های جدید و اصول اساسی آمارگیری را مورد بحث و مطالعه قرار می دهد. از دوران دبستان که به اردو رفته اید با این کلمه که می خواهیم آمار بگیریم همه جمع شوند آشنا شده اید. آمار بیانگر کمیت است برای برنامه ریزی کیفی و با کیفیت، امروزه نقش آمار در برنامه ریزی آنقدر مهم است که بسیاری از امور متوقف می شوند تا آمار آن بدست آید.
روش های آمارگیری متنوع و ارائه آن ها به صورت های متعددی گسترش یافته. در کشور ما آنچه رو به پیشرفت است.
توجه به آمار است و آنچه هنوز به آن دست نیافته ایم آمارهای قطعی، واحد و قابل استناد است به هر حال رشته آمار که مرکز جذب فارغ التحصیلانش مرکز آمار ایران است در حوزه های مختلف با فاکتورها و سوالات متفاوت نحوه آمارگیری علمی را آموزش می دهد.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

سرشماری سال 1385 نويسنده: زهرا حرفتی - ۸ امرداد ۱۳٩٢

ششمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن  از تاریخ 6 تا 26 آبان ماه 1385 به مدت 20 روز در سراسر کشوراجرا شده است که در آن بیش از 90هزار نفر ، طی مدت 20 روز به حدود 17میلیون خانوار مراجعه کرده تا اطلاعات مربوط به حدود 70‌میلیون نفر را جمع‌آوری کنند . با توجه به مساحت یک‌میلیون و 648‌هزار کیلومتر مربعی سرزمین ایران، مسافتی که برای پیمایش سرشماری از سوی دست‌اندرکاران و مجریان طرح سرشماری در سطح کشور طی شده است بر ابر با 50‌میلیون کیلومتر و به بیان دیگر برابر با 1250 بار گردش به دور زمین برآورد شده است که طی آن ماموران سرشماری به 1020 نقطه شهری و بیش از 100‌هزار آبادی مراجعه کرده اند.

لينک      نظرات ()      

سرشماری سال 1375 نويسنده: زهرا حرفتی - ٧ امرداد ۱۳٩٢

پنجمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن کشور و دومین سرشماری عمومی نفوس و مسکن نظام جمهوری اسلامی ایران در آبانماه سال 1375 به مرحله اجرا درآمد.پرسشنامه  خانوار به گونه ای طراحی شده بود که استخراج اطلاعات آن توسط  دستگاه ( optical mark reader) امکان پذیر گردید این نوآوری باعث می گردید که مراحل کدگذاری و بازبینی ادغام شود و مراحل ورود داده ها بسیار سریع صورت پذیرد که در نتیجه مراحل استخراج اطلاعات و انتشار نتایج زودتر انجام می پذیرفت.

 

 

لينک      نظرات ()      

مختصری از تاریخچه علم آمار نويسنده: پرشین بلاگ - ٧ امرداد ۱۳٩٢

واژه آمار از کلمه لاتین Status سرچشمه گرفته است که به معنای حالت, وضع یا موقعیت می باشد.از این واژه به عنوان ریشه واژه های Stato (دولت)، Statista (دولت شناسی یا کسی که اطلاعات راجع به دولت دارد)، Statistica (آمار)، که مجموعه معین راجع به دولت می باشد، به وجود آماده است.

علم آمار همانند هر علم دیگر، در نتیجه نیازهای بشر بوجود آمده است و تاریخی غنی دارد بطوریکه از دورانهای گذشته تا کنون رشد و تکامل آن ادامه یافته آست.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

سرشماری سال 1365 نويسنده: زهرا حرفتی - ٦ امرداد ۱۳٩٢

برای انجام این سرشماری مرکز آمار ایران از نیمه  دوم سال 1361 تهیه  مقدمات سرشماری عمومی نفوس و مسکن را آغاز نمود. اولین قدم در این زمینه، شناخت نیازهای اساسی دستگاه های مسئول کشور بود که بر آن اساس طرح مقدماتی سرشماری تهیه گردید و به طور آزمایشی در مناطق شهری روستایی سه شهرستان آستانه  اشرفیه از استان گیلان، سراوان از استان سیستان و بلوچستان و شادگان از استان خوزستان و نیز چند حوزه نمونه در هر یک از استان های دیگر به مرحله  اجرا درآمد، با استفاده از نتایج حاصل از سرشماری، پرسشنامه ها، فرم ها، دستورالعمل های فنی و اجرایی مورد تجدیدنظر قرار گرفت و براساس آن، طرح نهایی سرشماری تهیه و آماده اجرا شد، عملیات اجرایی سرشماری به طور همزمان در تمام نقاط کشور از تاریخ 16 تا 30 مهر 1365 انجام شد. در این مرحله، سازمان برنامه و بودجه وقت استان ها، مراکز تربیت معلم و سایر سازما نها و موسسات دولتی و همچنین نهادهای انقلاب اسلامی در راستای اجرای سرشماری با مرکز آمار ایران همکاری داشتند.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

سرشماری سال 1355 نويسنده: زهرا حرفتی - ٥ امرداد ۱۳٩٢

برنامه ریزی و تهیه مقدمات سرشماری که شامل بررسی تجربیات سرشماری های گذشته و تعیین نیازهای اساسی دستگاه های مسئول کشور و سپس تهیه ی طرح مقدماتی سرشماری بود، از ابتدای سال 1354 در مرکز آمار ایران آغاز شد. طرح مقدماتی در آبا نماه سال 1354 در مناطق شهری و روستایی چهار شهرستان نمونه (لنگرود، میناب، ایذه و سمنان) و قسمت هایی از دو شهر بزرگ (تهران و اصفهان) برای آزمایش به مرحله  اجرا گذاشته شد.
پس از تجدیدنظر و اصلاح نهایی طرح اصلی سرشماری عمومی نفوس و مسکن از 8 تا 28 آبانماه 1355 در شانزده هزار حوزه سکونت، جمعیت ساکن کشور (شهری و روستایی) و 600 حوزه ی ویژه ی جمعیت غیرساکن (جمعیت متحرک و ایلات) در سراسر کشور اجرا گردید. سرشماری نفوس و مسکن 1355 با کمک بالغ بر سی هزار نفر از مسئولان و ماموران سرشماری با روش دوژور انجام پذیرفت.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد