سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
هفته گردشگردی گرامی باد نويسنده: زهرا حرفتی - ٥ مهر ۱۳٩٢

در تابستان 1391 شهر مشهد اولین مقصد اصلی گردشگران سفرهای داخلی بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اعلام کرد: از ابتدای سال جاری،‌ 580 هزار مسافر از 70 کشور دنیا به شهر زیارتی مشهد سفر کردند. مشهد 52 درصد کل واحد های اقامتی کشور را به خود اختصاص داده است. مشهد از ابتدای تابستان تا کنون میزبان بیش از 9 میلیون مسافر بوده است. حجم سرمایه گذاری حوزه زیر ساخت های گردشگری خراسان رضوی در طی 8 سال گذشته معادل 18هزار میلیارد تومان بوده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

لينک      نظرات ()      

گاهنامه آماری در استان البرز تهیه می شود نويسنده: زهرا حرفتی - ٤ مهر ۱۳٩٢

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، یحیی رمضانی مدیرکل آمار و اطلاعات و GIS، با اشاره به شعار سال 2013به عنوان «سال جهانی آمار» اظهار داشت: آمار دقیق و درست، پایه اصلی یک برنامه‌ریزی منسجم و همه‌جانبه است. رمضانی در ادامه تصریح کرد: با راه اندازی اتاق فکر آمار در استان، پیشنهادات آماری نظام مند می شود.

مدیرکل آمار و اطلاعات و GIS، استانداری گفت: یکی از برنامه های عملیاتی اداره کل آمار و اطلاعات استانداری  در سال جاری تهیه گاهنامه آماری شاخص ها و نماگرهای اقتصادی اجتماعی فصلی استان است. وی از فعالان آماری و کارشناسان دستگاه های اجرایی خواست با همکاری و مساعدت گاهنامه آماری را در استان تهیه نمایند.

لينک      نظرات ()      

جمعیت کشور بر حسب دین نويسنده: زهرا حرفتی - ۳ مهر ۱۳٩٢

بر اساس نتایج سرشماری 1390جمعیت مسلمان کشور برابر با 74 میلیون و 682 هزار و 938 نفر می باشد. نمودار زیر پراکندگی جمعیت ایران بر حسب دین نمایش می دهد.

لينک      نظرات ()      

«رونالد فیشر» پایه گذار آمار نويسنده: زهرا حرفتی - ٢ مهر ۱۳٩٢تقریبا هر روز در روزنامه ها و مجلات می خوانیم و یا در کتابهای علمی جملاتی را مشاهده می کنیم. مانند این که سیگار کشیدن موجب سرطان ریه می شود، ورزش کردن در جلوگیری از بیماریهای قلبی موثر است و غیره. دلیل درستی این اظهار نظرها چیست؟ شواهد آماری. برای تولید یک دارو شرکت داروسازی باید داروی خود را روی گروهی از بیماران آزمایش کند و در صورتی که نتایج ازمایشها نشان دهد مزایای دارو از نظر آماری معنی دار است اجازه عرضه آن را می دهند. اگر ذهن درخشان رونالد آیلمر فیشر نبود چنین نتایجی حاصل نمی شد.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

کلانشهرهای کشور نويسنده: زهرا حرفتی - ٢ مهر ۱۳٩٢

شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت کلانشهر نامیده می شوند. بر این اساس کلانشهرهای ایران در سال 1390 شامل شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، کرج، تبریز، شیراز، اهواز و قم می‌شود.

شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت

لينک      نظرات ()      

نمودار رشد سالانه جمعیت نويسنده: زهرا حرفتی - ۱ مهر ۱۳٩٢

میانگین رشد سالانه جمعیت ایران در سال 1345 برابر با 3.1 درصد و در سال 1390 برابر با 1.3 درصد می باشد. بیشترین میزان رشد مربوط به سال 1365 می باشد.

میانگین رشد سالانه جمعیت ایران

لينک      نظرات ()      

شعر آماری نويسنده: زهرا حرفتی - ۱ مهر ۱۳٩٢

چون کم آید فهم آمار، بد شود         یک بلا ده گردد و ده صد شود

دانش از گرمی فتد مهر از فروغ        فلسفه باطل شود، آمار دروغ

مستطیعی را نماید مفلسی           گر نباشد فهم آمار در کسی

آن رقم آهسته بنماید رهی             لغزش پائی و افتد در چهی

رو که آمار فهم گردی ای جوان        جان بیابی  و دانش و عقل و توان

تا نیابی درّ آن دست بر نکش           خودنمائی یابی و نیکو کنش

افشین آشفته

لينک      نظرات ()      

یک میلیون و 300 هزار کلاس اولی نويسنده: زهرا حرفتی - ۳۱ شهریور ۱۳٩٢

در مهرماه 1392، تعداد یک میلیون و 300 هزار دانش آموز کلاس اول به مدرسه می روند که نسبت به سال قبل 50 هزار افزایش نشان می دهد.

همچنین تعداد دانش آموزان پایه ابتدایی بنا بر اعلام معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش 6 میلیون و 950 هزار می باشد.

 

لينک      نظرات ()      

برنامه ملی آمار نويسنده: زهرا حرفتی - ۳٠ شهریور ۱۳٩٢

 برنامه ملی آمار توسط شورای عالی آمار تصویب شده است که شامل 12 ماده می باشد.

ماده‌ی (1)
تعاریف و مفاهیم:
به منظور برداشت یکسان از واژه‌ها و اصطلاحات به کار رفته در برنامه ملی آمار کشور، تعاریف و مفاهیم برخی واژه‌های کلیدی در زیر ارایه می‌شود.

ارزیابی کیفیت آمارها
روش‌های منظم و منسجمی است که با استفاده از آن‌ها اندازه‌گیری کیفیت آمارها، مقایسه‌ اندازه‌ها  با استانداردهای مربوط و انجام فعالیت‌های لازم در صورت وجود اختلاف انجام می‌گیرد. هدف از ارزیابی کیفیت نتایج یک آمارگیری دستیابی به سطح مشخصی از کیفیت آمارها با صرف کمترین هزینه‌ها است.
استاندارد آماری
 مجموعه‌ی جامعی از دستورالعمل ها (توصیه‌ها و رهنمودها، بایدها، نبایدها، ....) برای تولید و انتشار آمار از منابع ثبتی و طرح های آمارگیری است.

آمارگیری
 هر نوع فعالیتی که جمع‌آوری یا دستیابی به داده‌های آماری را میسر می‌سازد آمارگیری نامیده می‌شود. آمارگیری‌ها به سه نوع عمده تقسیم می‌شوند که عبارتند از سرشماری، آمارگیری نمونه‌ای (نمونه‌گیری) و گردآوری آمارهای ثبتی

آمارگیری نمونه‌ای(نمونه‌گیری)
نوعی آمارگیری است که با استفاده از روش‌های علمی، جمع‌آوری داده‌ها از بخشی از جامعه تحت عنوان "نمونه" انجام می‌گیرد و قابل تعمیم است.

آمارهای‌ ثبتی‌
آمارهای‌ ثبتی‌،  آمارهایی‌ هستند که‌ از پردازش‌ (طبقه‌بندی‌، مرتب‌ کردن‌، محاسبات‌ و تلخیص‌ و ...) داده‌های‌ ثبتی‌ حاصل‌ می‌شوند.

دسترسی به برنامه ملی آمار در سایت مرکز آمار

لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد