سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
ارزان ترین اجاره مسکن در استان یزد نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٥ شهریور ۱۳٩٢

در نیمه دوم سال 1391، در میان استانهای کشور، بیشترین مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه برای اجاره هر متر مربع زیربنای مسکونی مربوط به استان تهران بوده است که این مبلغ برابر با 13 هزار تومان و کمترین آن مربوط به استان یزد برابر با 1500 تومان بوه است.

لينک      نظرات ()      

ارزان ترین مسکن در کهگیلویه و بویر احمد نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٥ شهریور ۱۳٩٢

بر اساس سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور در نیمه دوم سال 1391 ، میانگین قیمت خرید و فروش هر متر مربع زییربنای واحد مسکونی در سطح کشور یک میلیون و دویست و سی و دو هزار  تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 5/49 درصد افزایش داشته است. همچنین مقایسه استانها نشان می دهد گرانترین قیمت مربوط به استان تهران می باشد که میانگین قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی در استان تهران برابر با دو میلیون و  903 هزار تومان و ارزان ترین آن در استان کهگیلویه و بویر احمد برابر با صد و هفتاد و هزار تومان می باشد.

لينک      نظرات ()      

نمودار حبابی نقشه استانی ایران نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٤ شهریور ۱۳٩٢

 نرم افزار تولید نمودار حبابی نقشه استانی ایران به شکل یک فایل Excel طراحی شده است و کافیست که اعداد مربوط را در جلوی نام هر استان تایپ کنید و نمودارهای آماده آن، آپدیت خواهند شد. هر نمودار دارای تنظیماتی مانند اندازه فونت‌ها، رنگ نمودار، دقت نمایش حباب‌ها (بزرگی یا کوچکی حباب‌ها) می باشد. فایل راهنمای استفاده و تنظیمات به صورت pdf دارد. امکان تغییر رنگ استان‌ها با توجه به نیاز و سلیقه وجود دارد. محدودیت در نوع و منبع داده‌ها وجود ندارد. (داده‌ها می‌توانند توسط فرمول نویسی ایجاد شوند، از شیت دیگر/فایل دیگر خوانده شوند). این نرم افزار توسط شرکت فراساران در دو نسخه تک کاربره و 5 کاربره ارائه شده و در فروشگاه اینترنتی این شرکت به فروش می رسد. لینک خرید

لينک      نظرات ()      

فرم شناسنامه آبادی ها نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٢ شهریور ۱۳٩٢

فرم چهار: شناسنامه  آبادی ها

درسرشماری عمومی نفوس و مسکن، علاوه بر اطلاعات جمعیتی که از تکمیل  پرسشنامه خانوار  به دست می آید، مشخصات عمومی، اجتماعی و اقتصادی آبادی های هر استان نیز بر اساس پرسشنامه ای با عنوان شناسنامه آبادی تعیین شده است.این پرسشنامه شامل اقلام اطلاعاتی از قبیل وضعیت طبیعی و نوع راه آبادی و نیز وجود یا عدم وجود امکانات و تسهیلات فرهنگی، مذهبی، بازرگانی، آموزشی، ورزشی، آب، برق، گاز و ... می باشد. مشاهده نمونه فرم شناسنامه آبادی ها

لينک      نظرات ()      

فرم پرسشنامه خانوارها نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٢ شهریور ۱۳٩٢

فرم دو: پرسشنامه خانوار

برای جمع آواری اطلاعات مربوط به ویژگی های افراد و خانوارهای معمولی و گروهی از فرم دو استفاده می شود. همچنین در این فرم اطلاعات مروبط به واحدهای مسکونی نیز درج می شود. برای مشاهده نمونه فرم کلیک نمایید.

فرم سه: پرسشنامه خانوارهای موسسه ای

برای جمع آوری اطلاعات مربوط به خانوارهای موسسه ای از فرم  مخصوص این خانوارها استفاده می شود. برای مشاهده نمونه فرم کلیک نمایید.

لينک      نظرات ()      

معرفی فرم های سرشماری نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٢ شهریور ۱۳٩٢

در سرشماری چند فرم اصلی برای جمع آوری اطلاعات از خانوارها طراحی می شود که توسط ماموران سرشماری تکمیل می شوند. برای آشنایی بیشتر خوانندگان به معرفی فرمهای سرشماری پرداخته می شود.

فرم یک: فرم فهرست برداری

فرمی است که بر اساس آن تمام مکانهای موجود در یک معبر (خیابان، کوچه، بن بست) توسط ماموران سرشماری فهرست می شوند. این کار برای شناسایی افراد و  خانوارهایی که در آن مکانها زندگی می کنند، ضروری می باشد. شماره هر مکان  همراه با کلمه س  در گوشه در آن مکان با مداد شمعی توسط مامور سرشماری درج می شود. برای مشاهده فرم یک کلیک نمایید.

لينک      نظرات ()      

نرخ تورم مرداد ماه 35.1 درصد نويسنده: زهرا حرفتی - ۱۱ شهریور ۱۳٩٢

نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به مردادماه امسال  35.1 درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه ( ماهانه)  38.4 درصد می باشد. همچنین شاخص گروه عمده "خوراکی ها، آشامیدن ها و دخانیات" در این ماه به رقم 210.4 رسید که نسبت به ماه قبل 2.1 درصد افزایش نشان می دهد. شاخص گروه اصلی "خوراکی ها" نسبت به ماه مشابه سال قبل 50.8 درصد افزایش نشان می دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه 51.7 درصد است. شاخص گروه عمده "خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات" نسبت به ماه مشابه سال قبل 52.7 درصد افزایش نشان می دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به مرداد ماه 92 نسبت به دوره مشابه سال قبل 53.3 درصد است.

لينک      نظرات ()      

قرآن در آیینه آمار نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٠ شهریور ۱۳٩٢

یکی از اعجازهای قرآن که توسط یکی از فارغ التحصیلان رشته آمار جناب آقای کوروش جم نشان کشف شده است : 
قبل از ‌آنکه آن را توضیح دهیم ابتدا سه نکته را متذکر می شویم : 
الف)همان طور که می دانیم تعداد کل آیات قرآن کریم 6236 آیه است که یک عدد زوج است . 
ب) همچنین می دانیم که قرآن 114 سوره دارد پس مجموعه شماره سوره های قرآن می شود 6555 که یک عدد فرد است: 
(6555=114+000+4+3+2+1) 
ج) اگر شماره ی هر سوره را با تعداد آیات آن سوره جمع کنیم عدد مخصوص آن سوره بدست می آید مثلاً برای سوره حمد که اولین سوره قرآن می باشد عدد مربوط می شود 8‌ (7+1) و برای سوره بقره می شود 288(286+2) و برای سوره آل عمران عدد مربوط می شود 203 یعنی (200+3) . 
حال اگر این عددهای به دست آمده برای هر سوره را به تفکیک زوج و فرد در جدول های جداگانه ای قرار دهیم نتایج شگفت آوری به دست می آید . 
جدول عددهای حاصله ی فرد جدول عددهای حاصله ی زوج 

آل عمران 203 فاتحه 8 
مائده 125 بقره 288 
انعام 171 نساء 180 
..............................
جمع کل 6555 جمع کل 6236 

چهار مطلب شگفت انگیز در این جدول ها دیده می شود: 


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

شگفتی های آماری قرآن نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٠ شهریور ۱۳٩٢

۱ – سال ۳۶۵ روز است و واژه «یوم» (به معنای روز در زبان عربی) دقیقاً به همین تعداد در قرآن تکرار شده است.
۲ – کلمه «شهر» به معنای ماه دقیقاً ۱۲ مرتبه در قرآن به کار رفته است.
۳ – نمازهای یومیه پنج وقت دارد و کلمه «صلوة» نیز در قرآن به همین تعداد آمده است .
۴ – کلمات زن و مرد هرکدام به طور مساوی ۲۴ بار در قرآن آمده است.
۵ – تعداد کلمات فرشته (ملائکه) و شیطان به طور مساوی ۶۸ می‌باشد.
۶ – اگر مشتقات دو کلمه فوق را هم اضافه کنیم باز هر دو رقم متساویاً ۸۸ می‌شود.
۷ – دو کلمه مترادف دنیا و آخرت هریک دقیقاً ۱۱۵ بار در قرآن آمده است.
۸ – دو کلمه «عقل» و «نور» هر کدام به تساوی ۴۹ بار تکرار شده است (اشاره به نقش تعقل در هدایت)
۹ - «شکر» و مصیبت هر کدام ۷۵ بار (اشاره به شکر نعمت برای رفع مصیبت) آمده است.
۱۰ – لسان (Tongue) و موعظه (Sermon) هرکدام ۲۵ بار (اشاره به بهترین کاربرد زبان)
۱۱ – محمد و شریعت هر کدام ۴ بار (ارتباط پیامبر با آموزش هایش)
۱۲ – مشتقات کلمات فساد (Corrupt) و نفع (Benefit) به تساوی ۵۰ می‌باشد.
۱۳ - «انفاق» (Spending) و رضایت (Satisfactions) هر دو ۷۳ بار (راه آسایش روان).
۱۴ – سحر (Magic) و فتنه (Sedition , Misleading) هرکدام ۶۰ مرتبه.
۱۵ – زکات و برکت هرکدام ۳۲ بار (ارتباط برکت و باروری و رشد اقتصادی با پرداخت داوطلبانه مالیات).
۱۶ – مشتقات کلمات صبر (Patience) وشدائد (سختتی‌ها Hardship) هرکدام ۱۱۴ بار (مساوی سوره‌های قرآن)
۱۷ – کلمات مرده (موتی) و گمراه (اسم فاعل مفرد و جمع کلمه ضال) هر دو ۱۷ بار به کار رفته است.

منبع: وبلاگ تحقیقات آماری

لينک      نظرات ()      

برنامه جهانی سرشماری 2010 نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٠ شهریور ۱۳٩٢

در سطح بین المللی، سرشماری منبع ارزشمند به جا مانده از داده‌ها برای نظارت بر اهداف توسعه هزاره و دیگر استراتژی‌های کاهش فقر ملی  است که تقاضای زیادی برای داده‌های دوره‌ای، منظم و به موقع برای نظارت و ارزیابی چنین برنامه‌هایی ایجاد کرده‌اند.

با درنظر گرفتن سرشماری به عنوان منابع حیاتی اطلاعاتی برای طرح‌های مؤثر در توسعه  و تصمیم گیری‌های عینی، هشت سال پیش سازمان ملل متحد برنامه جهانی 2010  برای انجام سرشماری‌های جمعیت و مسکن را تصویب کرد. این تضمینی برای انجام سرشماری نفوس و مسکن حداقل یک بار در این دوره از سال 2005 تا 2014 و انتشار نتایج آن در هر یک از کشورهای عضو  تا به امروز، 202 کشور سرشماری را برای دور 2010 انجام داده اند وحدود 90 درصد از جمعیت جهان را برشمرده‌اند.

 علی رغم گزارش موفقیـت آمیز انجام سرشماری‌ها در دوره 2010، هنوز کشورها با چالش انجام این سرشمار‌ی‌ها برای دوره‌های بعد مواجه هستند.بزرگترین چالش کشورها هزِینه‌های رو به افزایش انجام سرشماری برای برگزار کنندگان آن بصورت سالانه است. موضوع نگرانی در مورد هزینه‌های سرشماری، بهنگام بودن و کیفیت نتایج حاصل از آن منجر شده است کشورها بصورت خلاقانه‌تری پیگیر تدوین طرح‌ها و تکنولوژی جمع آوری داده‌های سرشماری باشند.

اگر این خلاقیت‌ها به ثمر برسد، داده‌های به هنگام، خوب و با کیفیـت برای جمعیت ملل و ویژگی‌های آن خواهیم داشت. قابل پیش‌بینی است که موفقیت و خلاقیت در دور 2010 منجر به پیشرفت‌های بیشتری در دور 2020 خواهد شد و داده‌هایی با کیفیـت برتر از جمعیـت را در دسترس قرار خواهد داد. 

لينک      نظرات ()      

روز جهانی جمعیت نويسنده: زهرا حرفتی - ٩ شهریور ۱۳٩٢

11 جولای 2013 روز جهانی جمعیت نام‌گذاری شد. سال جهانی آمار و نزدیک به 2100 سازمان شرکت کننده در 214 کشور دنیا، سعی در جلب افکار عموم در مورد اهمیت سهم آمار در به کمیت کشیدن جمعیت همیشه در حال تغییر جهان دارند. آمارشناسان در هر کشور در سراسر جهان کمک قابل توجهی به ارائه اطلاعات بیشتر، بهتر و به موقع در مورد مسائل و نگرانی‌های مربوط به جمعیت به سازمان‌های مرتبط ملی و سازمان‌های بین المللی، مانند سازمان ملل متحد (سازمان ملل متحد) می‌کنند. با خواندن این مقاله، بینش قابل توجهی به روش‌های آماری و اقدامات آماردانان برای درک پویایی جمعیت در سطح ملی و جهانی به دست می‌آورید.

جمعیت جهان در حال حاضر در 7 میلیارد است و با توجه به ویرایش‌های بلند مدت جمعیت در سازمان ملل متحد سال 2012، انتظار می رود در 12 سال آینده به 8 میلیارد نفر افزایش یابد. این آمار و ارقام به وضعیت بی سابقه‌ای در شرایط فعلی جهان از نظر فضای اشغالی و تعداد ساکنین جهان دارد.

لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد