سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر یزد نويسنده: زهرا حرفتی - ٢۱ آذر ۱۳٩۳

منبع: درگاه ملی آمار، سری های زمانی

لينک      نظرات ()      

رنگ سال 2015 نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٧ آذر ۱۳٩۳

 

رنگ سال، یکی از موضوعات بحث برانگیز است. برخی آن را مانند دستوری آسمانی پیگیری می‌کنند و تلاش می‌کنند در همه چیز و همه جا آن را لحاظ کنند. برخی دیگر آن را سمبل مصرف گرایی غربی می‌دانند و ابزاری برای اینکه انواع پوشاک و محصولات مصرفی جدید، بتوانند در میان محصولات قدیمی، جایی برای خود در دل و جیب مشتری‌ها بیابند. بعضی دیگر آن را سلیقه‌ی بخشی از طراحان مد می‌دانند که می‌کوشند عقیده‌ی خود را بر این بازار پیچیده‌ی پراکنده و پر مدعی، تحمیل کنند.

برخی رسانه‌ها هم انتخاب این رنگ را، دعوا و جنجالی نرم اما سرسختانه بین طراحان مد در سراسر جهان و تلاشی برای قدرت‌نمایی آنها معرفی می‌کنند. مستقل از اینکه کدام دیدگاه را بپذیریم، شاید جالب باشد بدانید که لئاتریس آیزمن مدیر موسسه پنتون، غول شگفت انگیزی است که در پانزده سال گذشته، رنگ سال را انتخاب کرده است.

لينک      نظرات ()      

یوزپلنگ آسیایی سرشماری دقیق می‌شود نويسنده: زهرا حرفتی - ۱٦ آذر ۱۳٩۳

 

مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت سرشماری دقیق یوزپلنگ‌های آسیایی در دستور کار این پروژه قرار دارد و در نظر داریم این کار با همکاری بخش خصوصی و همکاران بین‌المللی انجام شود.  هومن جوکار اظهار کرد: حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی نیازمند همکاری تمام نهادها و بخش‌های مختلف داخلی و بین‌المللی است. وی با اشاره به نقش بستن طرح یوزپلنگ آسیایی بر روی پیراهن تیم ملی در جام جهانی 2013 برزیل گفت: این کار موجب شد تا بیش‌تر اقشار جامعه نسبت به حفاظت از این گونه در خطر انقراض احساس مسئولیت کنند و بر این اساس برخی از بخش‌های خصوصی به حمایت از آن پرداختند.

می‌توان با یک برنامه‌ریزی دقیق وعلمی از ظرفیت این پتانسیل استفاده کرد که بر این اساس سرشماری دقیق یوزپلنگ یکی از برنامه‌های در دست اقدام این پروژه تعریف شده است.

اکنون 150 دوربین تله‌ای برای سرشماری و رصد رفتار یوزپلنگ‌ها در اختیار داریم و به علت اینکه به طور مداوم در فضای باز و معرض آفتاب و باران قرار دارند همواره تعدادی خراب هستند که متاسفانه برخی از آنها قابل تعمیر نیستند، این مسئله در رصد مدوام و سرشماری این گونه‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با اشاره به این که برای سرشماری دقیق به دوربین‌های بیش‌تری نیاز داریم افزود: برای جبران این کمبود می‌توان از ظرفیت بخش‌های خصوصی به عنوان حامی استفاده کرد.


ادامه مطلب ...
لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد