سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
معرفی نرم افزار آماری3 نويسنده: زهرا حرفتی - ۳ تیر ۱۳٩٢

3- SAS

 SASمخفف، Statistical Analysis System

یک نرم افزار پر قدرت آماری است. این نرم افزار آماری بیشتر روشهای رایج آماری را پوشش می دهد و کاربر می تواند فرمانهای خاصی را که متناسب با نیازهایش باشد انتخاب نموده و به کار گیرد. این نرم افزار آماری برای حرفه ای ها می باشد. به نظر می رسد غیر از فارغ التحصیلان آمار، دانش آموختگان سایر رشته ها نمی توانند به راحتی از این نرم افزار استفاده نمایند.


گزینه ها و زیر گزینه های متعددی در SAS  وجود دارد که کاربر را قادر می سازد تا تجزیه و تحلیلهای آماری و غیر آماری را در سطوح مختلفی از نظر پیچیدگی و جزئیات انجام دهد. انواع تجزیه و تحلیلهای سریهای زمانی، انواع مدلهای خطی و غیر خطی، روشهای چند متغیره پیوسته و گسسته، کنترل کیفیت، آمار توصیفی، انواع تحلیلهای گرافیکی و نموداری، انواع تحلیلهای ماتریسی و . . . را می توان توسط این نرم افزار انجام داد.

بر خلاف نرم افزارهایی مانند minitab  و  spss  که ارتباط کاربر با نرم افزار از طریق پنجره ها و جعبه های محاوره ای صورت می گیرد، sas  احتیاج به برنامه نویسی دارد. پس از نسخه تحت Dos، تا کنون نسخه های 8.7  و  9.1  از این نرم افزار که تحت ویندوز هستند نیز وارد بازار شده است. البته در نسخه های 8.7  و  9.1  برخی دستورات به صورت پنجره ارائه شده است اما روش اصلی در کار با Sas  برنامه نویسی است.

از مهمترین مزایای این نرم افزار امکان برنامه نویسی برای تحلیلهای پیشرفته آماری و علی الخصوص برنامه نویسی جهت تحلیلهای ماتریسی است. ولی sas  در برخی زمینه ها از جمله در زمینه گرافیکی از سایر نرم افزارها مانند Splus  ضعیف تر است.

در کل نرم افزار آماری sas  یکی از قویترین نرم افزارهای آماری به حساب می آید و در اکثر کشورها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که در برخی کشورهای پیشرفته از لحاظ آمار از جمله در آمریکا، آشنایی و توان استفاده از این نرم افزار برای یک آمار شناس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علاقه مندان به یادگیری sas می توانند از Help  این نرم افزار استفاده کننده که به صورتی ساده، روان و بدون استفاده زیاد از لغات تخصصی، به طور کامل این نرم افزار را معرفی نموده و آموزش می دهد.

لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد