سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
سرشماری سال 1345 نويسنده: زهرا حرفتی - ٤ امرداد ۱۳٩٢

سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1345 با روش دوژور  انجام پذیرفت و در عملیات اجرایی جمعاً 11885 نفر مامور سرشماری و سرپرست واحدهای سرشماری شرکت داشتند. علت تقلیل تعداد ماموران سرشماری افزایش مدت سرشماری به 20 روز بود. عملیات اجرایی نیز طبق برنامه ی زمانی پیش بینی شده در تمام نقاط کشور اعم از شهری یا روستایی از روز هشتم آبانماه 1345 آغاز گردید و تا روز بیست و هفتم آبانماه همان سال طول کشید. در این سرشماری خانوار غیرساکن تعریف نشده بود، اما علاوه بر تقسیم جمعیت کشور به دو زیر جامعه ی شهری و روستایی آن دسته از ایلات و عشایر که اسکان نیافته بودند و در حالت چادرنشینی زندگی می کردند و نیز خانوارهای متحرکی که دارای اسکان ثابت نبودند نیز در هر کجا که دیده شدند مورد سرشماری قرار گرفتند.


 نتایج سرشماری فوق نیز شامل اطلاعات ایلات و عشایر و خانوار متحرک نمی شد و مقرر گردید اطلاعات این دسته از جمعیت کشور جداگانه منتشر شود. به علاوه در سرشماری سال 1345 اطلاعات فعالیت های اقتصادی مربوط به مکان نیز جمع آوری نمی گردید لذا سرشماری سال 1345 قابلیت چارچوب سازی برای فعالیت های کارگاهی و یا اقتصادی مربوط به مکان را نداشت. اطلاعات مربوط به مسکن در سطح وسیع تری جمع آوری می شد که امکان محاسبه  شاخص های مربوط به مسکن و نوع مصالح ساختمانی به کار رفته در آن و نیز عمر بنا را فراهم می آورد. از این رو سرشماری مزبور اولین سرشماری نفوس و مسکن کشور محسوب می شود.

منبع: برگرفته از مقاله اقای نوراللهی و خانم نائینی

لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد