سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
سرشماری سال 1355 نويسنده: زهرا حرفتی - ٥ امرداد ۱۳٩٢

برنامه ریزی و تهیه مقدمات سرشماری که شامل بررسی تجربیات سرشماری های گذشته و تعیین نیازهای اساسی دستگاه های مسئول کشور و سپس تهیه ی طرح مقدماتی سرشماری بود، از ابتدای سال 1354 در مرکز آمار ایران آغاز شد. طرح مقدماتی در آبا نماه سال 1354 در مناطق شهری و روستایی چهار شهرستان نمونه (لنگرود، میناب، ایذه و سمنان) و قسمت هایی از دو شهر بزرگ (تهران و اصفهان) برای آزمایش به مرحله  اجرا گذاشته شد.
پس از تجدیدنظر و اصلاح نهایی طرح اصلی سرشماری عمومی نفوس و مسکن از 8 تا 28 آبانماه 1355 در شانزده هزار حوزه سکونت، جمعیت ساکن کشور (شهری و روستایی) و 600 حوزه ی ویژه ی جمعیت غیرساکن (جمعیت متحرک و ایلات) در سراسر کشور اجرا گردید. سرشماری نفوس و مسکن 1355 با کمک بالغ بر سی هزار نفر از مسئولان و ماموران سرشماری با روش دوژور انجام پذیرفت.


نخستین مجموعه از نتایج این سرشماری تحت عنوان نتایج زودرس که با کاربرد روش
نمونه گیری 5 درصد استخراج شده بود طی ماه های پایانی سال 1356 و اوایل سال 1357 در 25 جلد که 23 جلد آن استانی و 2 جلد آن مربوط به شهر تهران بود منتشر گردید. اما استخراج نتایج اصلی سرشماری به دلیل ه مزمانی با اعتصابات سراسری برای پیروزی انقلاب اسلامی بیش از حد معمول به طول انجامید. نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1355 در قالب 162 نشریه شهرستانی و 23 نشریه ی استانی و یک نشری هی کل کشور براساس تقسیمات کشوری آن زمان منتشر شد. نشریات مربوط به مشخصات روستا و آباد یهای کشور را بایستی به نشریات فوق افزود.

منبع: برگرفته از مقاله اقای نوراللهی و خانم نائینی

 

لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد