سال 2013 ميلادي براي بزرگداشت علم آمار در سراسر جهان و تقدير از سهم علوم آماري در توسعه‌ي جوامع، سال جهاني آمار نامگذاري شده است.  
پروفايل من
تماس با من

کلمات کليدي وبلاگ
آرشيو وبلاگ
علت سرشماری در آبان ماه نويسنده: زهرا حرفتی - ۱۱ امرداد ۱۳٩٢

چرا معمولاً آبان‌ماه زمان شروع سرشماری عمومی نفوس و مسکن در ایران است؟


مطابق توصیه‌های سازمان ملل متحد، در انتخاب زمان سرشماری نکات زیر باید ملاحظه شود:

۱. انتخاب مناسب‌ترین مقطع زمانی در سال که در آن قابلیت اجرای آمارگیری به صورت هم‌زمان در تمام نقاط کشور وجود داشته باشد. در این رابطه شرایط آب و هوایی و فصلی اهمیت بسیاری دارد.گرما یا سرمای سخت بر عملیات میدانی و نحوه‌ی‌ اجرای وظایف آمارگیران و نظارت اثر می‌گذارد. لذا در کشورهایی که تنوع آب و هوایی دارند می‌باید مقطع زمانی مناسب از نظر اکثریت نقاط انتخاب شود.

۲. با توجه به آن که تحرکات جمعیتی از منابع عمده‌ی ایجاد خطا در پوشش سرشماری است لذا اگر تحرکات جمعیتی و مهاجرتی در برخی از مقاطع سال وجود دارد بهتر آن است که آمارگیری در هنگامی اجرا شود که اکثریت جمعیت در محل سکونت معمولی خود مستقر شده باشند.

۳. از آمارگیری در مقاطع زمانی تعطیلات و جشن‌ها، زیارت و روزه‌داری باید پرهیز کرد. با توجه به نکات فوق می‌توان گفت در ایران فصول زمستان و تابستان به دلیل شرایط آب و هوایی و فصول تابستان و بهار به لحاظ برخورد با تعطیلات و اعیاد و جابجایی‌های جمعیت زمان مناسبی برای اجرای سرشماری نیستند. فصل پاییز و خصوصاً ماه آبان به دلیل مناسب بودن شرایط جوی،‌ بازگشایی مدارس و پایان تعطیلات تابستانی و استقرار نسبی جمعیت به عنوان زمان مناسب در نظر گرفته شده است.همچنین‌در ایران ‌کوچ‌ پاییزه‌ ‌عشایری تا‌ ماه آبان به اتمام می‌رسد و بخش عمده‌ جمعیت کوچ‌نشین کشور نیز در مکان‌های خاص خود مستقر می‌شوند.

لينک      نظرات ()      

مطالب اخير
لينکهاي مفيد