بی سوادی عددی

همه راجع به خطر هواپیما حرف می‌زنیم. راجع به آلودگی هوا. راجع به زلزله خیز بودن ایران و دهها ماجرای جالب دیگر. اما کمتر به خاطر داریم که:

متوسط تعداد کشته شدگان هواپیما در ایران (طی پانزده سال اخیر) در سال کمتر از ۶۰ نفر بوده. به عبارتی تعداد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوای تهران حدوداً ۷۵ برابر تعداد مرگ و میر ناشی از سقوط هواپیما در کشور است. سالانه حدود ۱۰۰۰ نفر در ایران در آب خفه می‌شوند کمی تحقیق ساده نشان می‌دهد که آمار متوسط مرگ و میر ناشی از زلزله و مرگ و میر ناشی از سوختگی در ایران طی سالهای اخیر تقریباً برابر است. اما چرا آنقدر که در شبکه‌های مجازی در خصوص روش های حفظ جان در شرایط بروز زلزله مطلب می‌بینیم در خصوص آتش‌سوزی و مراقبت‌های مربوط به آن نمی‌بینیم؟ آمار مرگ و میر کودکان ناشی از اسهال در ایران به میزان قابل توجهی بالاتر از کل آمار مرگ و میر تصادفات جاده ای در کشور است! آیا به همان اندازه که از امنیت جاده‌ای گله‌مند هستیم، دغدغه‌ی بهداشت کودکان را هم داریم؟

 آیا مهم است که اینها را بدانیم؟ شاید مهم نباشد. اما مهم این است که ما علاقه‌ داریم در مورد مالیات و نفت و بانک و اقتصاد و زلزله و سقوط و تصادف و بهداشت و … صحبت کنیم، تحلیل کنیم و مهم‌تر از همه، تصمیم‌های زندگی خود را بر روی آنها بنا کنیم. نداشتن سواد عددی، میتواند منجر به تحلیل‌ها و تصمیم‌گیریهای نادرست متعدد شود.

منبع: http://www.motamem.org/?p=1692

/ 0 نظر / 72 بازدید